Historie kolem nás

13.03.2022

Ráno 27. května odjeli Gabčík s Kubišem tramvají na Žižkov, kde si vyzvedli jízdní kola, na kterých přijeli do Holešovic. Oba vyčkávali Heydrichův příjezd. Heydrich po snídani strávil chvíli s rodinou a odjel autem z Panenských Břežan směrem na Pražský hrad, odkud se měl následně vydat do Ruzyně a letecky se přepravit do Berlína za Hitlerem. Jel bez ochranného vojenského doprovodu. Kabriolet Mercedes řídil osobní šofér a šéf ochranky Johannes Klein. Heydrich cestoval na předním sedadle. Heydrich, který projel kolem mířícího Gabčíka, si uvědomil, že se jedná o atentát. Přikázal vůz zastavit a současně se v autě postavil, s vytažením zbraně hodil Jan Kubiš na auto bombu.

Oslavy výročí atentátu v blízkosti naší školy

Dne 27. května 2022 se u Památníku Anthropoid v Praze konala oslava výročí atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha. Součástí oslav byla nahrávka vysílání Wericha a Voskovce z Ameriky, a na místě se prodávaly různé upomínkové předměty.

Místo atentátu na Heydricha zdobí nástěnná malba s příběhem parašutistů

Místo v pražské Libni, kde v roce 1942 zaútočili českoslovenští odbojáři na protektora Reinharda Heydricha, zdobí velká nástěnná malba. Připomíná odvážný čin parašutistů Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše, který nakonec vedl ke smrti obávaného nacistického vůdce. Malbu studenta Jakuba Marka v sobotu přihlížejícím představili zástupci radnice Prahy 8.  

Kdo byl Heydrich?

Reinhard Heydrich se narodil roku 1904. 
Byl německým nacistickým činitelem, generálem hitlerovské policie a SS, šéfem RSHA, který byl zřízen roku 1939, aby koordinoval činnost všech represivních orgánů NSDAP a nacistického německého státu.

Přípravy atentátu

Dva vojáci československé zahraniční armády: Josef Gabčík a Karel Svoboda, se 3. října od velitele československé zpravodajské služby Františka Moravce dozvěděli, že jejich úkolem bude provést atentát na významnou osobu v Protektorátu Čechy Morava.
Buď na K.H. Franka, nebo na Reinharda Heydricha.

Cíl Heydrich

Od dubna 1942 byl zesílen systém hlídek v okolí zámku Panenské Břežany. Kubiš s Gabčíkem chtěli zaútočit původně přímo v zámku během jízdy do Prahy. Heydrich jezdil stále stejnou cestou a ve stejný čas.

Kde se ukrýval Gabčík?

Za jeho fasádou se skrývá jedno z klíčových míst operace Anthropoid: byt rodiny Svatošových. V něm se ukrýval Josef Gabčík, Adolf Opálka i Karel Čurda. Do bytu se po útoku Gabčík vrátil, aby se převlékl. Čurda se za Gabčíka vydal do Petschkova paláce, aby zde gestapu vyzradil kolegy z odboje.

Jak atentát proběhl?

Výbuch zdemoloval stěnu vozu. Vysypaly se skleněná okna projíždějící tramvaje, někteří pasažéři byli lehce zraněni. Gabčík prchá vzhůru do kopce, Heydrich na něho dvakrát vystřelí, začal ho pronásledovat Klein, kterého Gabčík zneškodní dvěma střely do nohy a ztratí se.



Boj v kostele svatých Cyrila a Metoděje

Se odehrál 18. června 1942 mezi příslušníky SS a gestapa a sedmi československými parašutisty. Oba strůjci atentátu  zaplatili za svůj čin životem, když spolu s dalšími výsadkáři podlehli 18.června 1942 v boji s přesilou nacistických vojáků v kostele sv. Cyrila a Metoděje.


SB

© 2022 ART ECON časopis Backstage
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky